Głóg jest rośliną od wielu wieków używaną w medycynie naturalnej. Jakie są główne właściwości i zastosowanie tłoczonego z niego soku?
Naturalne metody lecznicze są obecnie bardzo popularne i wybiera je wiele osób w poszukiwaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Wśród chętnie kupowanych produktów znajdują się różnorodne soki. Czym cechuje się sok z głogu? Warto poznać go bliżej, ponieważ zawarte w nim składniki aktywne pomagają w różnych dolegliwościach.
Głóg – co to jest?
Roślina jak głóg jest powszechnie spotykana na różnych kontynentach, w także w Europie. Najczęściej w medycynie naturalnej wykorzystuje się dwa gatunki głogu, a dokładnie są to:
- głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna L.)
- głóg dwuszyjkowy (Crataegus oxyacantha L.)
Głóg występuje przede wszystkim na nizinnych terenach, ale również można zobaczyć go w okolicach niskich gór. Przyciąga uwagę swoimi czerwonymi owocami, które powodują, że stosowany jest on też jako roślina ozdobna.
Jako składnik zielarski stosowane są głównie kwiaty oraz owoce głogu. Przyrządza się z nich różnorodne produkty, między innymi konfitury, napary, wino, nalewki. Także popularny jest sok z głogu powstający przez tłoczenie go z owoców.
Jakie składniki aktywne zawiera głóg?
Głóg jest skarbnicą rozmaitych składników aktywnych, które wpływają na jego prozdrowotne właściwości.
W głogu znajduje się przede wszystkim duża ilość przeciwutleniaczy, między innymi rutyna, kwercetyna oraz inne flawonoidy, a także witaminy i minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne. Na uwagę zasługuje również duża ilość witaminy C.
Jakie właściwości ma sok z głogu?
Sok z głogu jest produktem o bardzo szerokim zastosowaniu, który może być używany w profilaktyce oraz w leczeniu różnych dolegliwości.
Najczęściej sok z głogu rekomendowany jest dla osób, które mają problemy z pracą układu krążeniowego. Wspiera on prawidłowe działanie naczyń krwionośnych, pomaga w obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi, a także redukuje nadmiar cholesterolu.
Również sok z głogu rekomendowany jest w przypadku osób mających problemy z pracą układu moczowego. Jego składniki pomagają w wypłukiwaniu bakterii z dróg moczowych, zmniejszając ryzyko infekcji i łagodząc je.
Dodatkowo sok z głogu polecany jest na dolegliwości z układem pokarmowym. Wspomaga trawienie, zmniejsza bóle brzucha, biegunki.
Duża ilość flawonoidów oraz witaminy C wspomaga również działanie układu odpornościowego i zmniejsza zapadalność na choroby jak grypa, przeziębienia.
Sok z głogu – jak go stosować?
W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje soków tłoczonych z owoców głogu. Najlepiej zdecydować się na sok w 100% naturalnych, bez dodatków jak konserwanty, substancji słodzących.
Sok ten zalecany jest do stosowania po rozcieńczeniu, na przykład po wymieszaniu go z wodą we wskazanej przez producenta dawce.
Gdzie można kupić sok z głogu?
Aktualnie sok z głogu można zakupić w wielu sklepach. Sprzedają go głównie zielarnie, apteki, a także sklepy prowadzące sprzedaż naturalnych produktów prozdrowotnych. Można też kupić go online.