wkrainienatury.pl

zdrowie, uroda, lifestyle

Dieta

Kurkuma – co warto o niej wiedzieć?

Kurkuma – co warto o niej wiedzieć?

Rzadko zdarza się taka sytuacja, aby jedna roślina miała szerokie zastosowania w dwóch zupełnie odmiennych od siebie dziedzinach. Dobrym tego przykładem jest jednak kurkuma, która rewelacyjnie sprawdza się w zastosowaniu kuchennym, poprawiając smak danych potraw i wpływając na ich wygląd estetyczny, lecz jednocześnie mając ogromne właściwości pro zdrowotne. Sprawia to, że kurkuma wykorzystywana jest tak samo chętnie przez osoby szukające leku na swoje schorzenia, jak i również przez kucharzy chcących osiągnąć możliwie najlepsze efekty smakowe. Co więc należy wiedzieć o kurkumie?

Czym jest kurkuma?

Od czego należy rozpocząć zdobywanie wiedzy z zakresu właściwości kurkumy? Jak można się domyślić, najlepiej zacząć od zupełnych podstaw, czyli tego, czym kurkuma w ogóle jest. Jak się okazuje, jest to przyprawa, która pozyskiwana jest z rośliny o nazwie ostryż. Jest ona jej zmielonym kłączem. Kolor kurkumy to najczęściej lekko wpadająca w brąz żółć. Głównym składnikiem kurkumy, który daje przyprawie większość efektów jej działania, jest kurkumina. Jej ilość oszacowana jest na około 3%. To właśnie ona odpowiada za lekko pikantny smak tej potrawy, a także nadaje jej charakterystyczny kolor. Zdecydowanie największym producentem tej przyprawy są Indie.

Kurkuma właściwości

Skoro już wiadomo, czym jest kurkuma i jakie są podstawowe o niej informacje, można przejść do spraw nieco poważniejszych, czyli tego, jakie są jej pozytywne właściwości na organizm. Na co więc może być ona stosowana?
Jak się okazuje, przyprawa ta ma naprawdę szerokie spectrum oddziaływania na ludzkie ciało. W pierwszej kolejności warto tu wspomnieć, że przyczyniać się ona może do znacznego obniżenia poziomu cholesterolu, a także cukru we krwi. Posiada ona silne działanie wspomagające odchudzanie, wykazuje się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi, działa łagodząco na ból stawów, a także jest w stanie łagodzić nieprzyjemne objawy wrzodów żołądka. Ponadto ma silne działanie antydepresyjne.

Jak można spożywać kurkumę?

Kolejna sprawa, o której należy się dowiedzieć, to kwestia tego, jak się powinno kurkumę spożywać. Jak to więc wygląda w szczegółach? Ze względu na swoje właściwości smakowe jest ona najczęściej wykorzystywana po prostu jako przyprawa i dodatek do różnego rodzaju potraw. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do mięs, ryb czy też nawet jajecznicy lub ryżu.

Czy są jakieś przeciwwskazania do spożywania kurkumy?

Na sam koniec warto się zastanowić nad tym, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do tego, aby spożywać tę przyprawę? Czy każdy może ją dodawać do swoich posiłków? Jak się okazuje, jest to substancja całkowicie bezpieczna i nikt nie powinien martwić się tym, że ją zje.

Udostępnij