Tutaj jesteś

Skutki otyłości u dzieci? Rodzicu o tym musisz wiedzieć!

14 marca 2022 Zdrowie Otyłość


Otyłość należy do groźnych chorób cywilizacyjnych. Nieleczona prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Problem ten coraz częściej dotyka dzieci i młodzież ze względu na ich nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz brak ruchu. Jakie są skutki zdrowotne otyłości?

Choroby ogólnoustrojowe

Nieleczona otyłość u dzieci i młodzieży może skutkować pojawieniem się wielu groźnych chorób. Przeciążony układ krwionośny może skutkować nadciśnienie tętniczym oraz w przyszłości predysponować do miażdżycy i choroby wieńcowej. Gromadzenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej może powodować zaburzenia hormonalne, które objawiają się insulinoopornością, cukrzycą typu 2, zaburzeniami gospodarki lipidowej i zespołem metabolicznym.

Zaburzenia pracy narządów wydzielniczych i układu oddechowego

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej u dzieci objawia się stłuszczeniem wątroby, co w konsekwencji może prowadzić do marskości wątroby. Otyłość prowadzi również do kamicy pęcherzyka żółciowego i chorób nerek. Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na astmę oskrzelową i pogarsza jakość snu poprzez obecność bezdechów sennych.

Przeciążenie kości i stawów

Skutki otyłości to również uszkodzenia mechaniczne kości i stawów. Płaskostopie, skolioza, koślawość kolan lub ból okolic kręgosłupa i stawów to często pojawiające się konsekwencje nadmiernej masy ciała.

Zaburzenia dojrzewania płciowego i problemy z płodnością

Skutkiem otyłości u dziewcząt może być zaburzone miesiączkowanie a u chłopców ginekomastia i zaburzenia dojrzewania płciowego. Nadmierna masa ciała u dziewcząt może się również objawiać zespołem policystycznych jajników, co w przyszłości może wiązać się z obniżoną płodnością.

Niskie poczucie własnej wartości i zaburzenia emocjonalne

Otyłość jest często źródłem problemów psychologicznych. Niskie poczucie własnej wartości, brak akceptacji swojej osoby, stany depresyjne, zwiększony poziom leku i agresji może być przyczyną izolacji społecznej dzieci otyłych.

Konsekwencje otyłości dziecięcej w dorosłym życiu

Szacuje się, że ok. 25% otyłych sześciolatków i 75% otyłych dwunastolatków będzie zmagało się z nadmierną masą ciała w życiu dorosłym. Otyłość dziecięca predysponuje do chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń metabolicznych i chorób nowotworowych w życiu dorosłym.

Konsekwencje otyłości dziecięcej są bardzo poważne i nie powinno się ich bagatelizować. Nadmiar kilogramów u dziecka zawsze powinien zaniepokoić rodzica i skłonić go do wdrożenia odpowiednich zmian dotyczących stylu życia dziecka, jak i całej rodziny.

Redakcja wkrainienatury.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dbałość o piękno, zdrowie i harmonię życia codziennego jest naszą nadrzędną misją! Jesteśmy miejscem, w którym pasja do pielęgnacji, troska o zdrowie, wiedza o diecie oraz inspiracje z zakresu stylu życia łączą się, tworząc przestrzeń dedykowaną Twojemu dobrostanowi i samorealizacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

emolienty do kąpieli