Tutaj jesteś

Łojotokowe zapalenie skóry głowy szampon w walce z objawami

26 marca 2022 Zdrowie łojotokowe zapalenie skóry głowy szampon


Żółtawe, tłuste łuski na skórze głowy są zawsze nieprzyjemne dla osób dotkniętych chorobą. Jeśli jednak pojawi się zaczerwieniona i swędząca skóra, leczenie staje się nieuniknione. Dla osób cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry głowy szampon lub krem są najlepszymi środkami zapobiegawczymi.

Łojotokowe zapalenie skóry — objawy

W zasadzie wyprysk łojotokowy jest raczej nieszkodliwą chorobą skóry, ale może być bardzo dokuczliwy. Staje się zauważalny dzięki białawo-żółtawym płatkom skóry, w wyniku których powstaje stan zapalny. Łojotokowe zapalenie skóry dotyka zazwyczaj skórę głowy, ale może występować też w innych miejscach.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

Dokładnie nie wiadomo skąd bierze się łojotokowe zapalenie skóry. Jednak nauka widzi kilka punktów wyjścia dla czynników ryzyka, które mogą wpływać na rozwój choroby skóry:

– predyspozycje genetyczne,
– zaburzona funkcja gruczołów łojowych
– zmieniony skład sebum
– za dużo męskich hormonów płciowych
– słaby układ odpornościowy
– stres
– warunki pogodowe (objawy nasilają się zimą)

Jak walczyć z łojotokowym zapaleniem skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła, nawracająca choroba skóry. Bardzo ważna jest konsekwencja w leczeniu. Jeśli objawy są szczególnie uporczywe i nie reagują na samoleczenie, konieczna jest wizyta u dermatologa. To samo dotyczy wyprysków i strupów, a także wypadania włosów w związku z łupieżem, zaczerwienieniem i swędzeniem.

Lekarz zazwyczaj przepisuje lek przeciwgrzybiczy, który nakłada się na dotknięty obszar, aby zatrzymać rozwój grzybów. Tłumi on stany zapalne i działa kojąco na skórę. Ta forma leczenia może być stosowana na wszystkie partie ciała za pomocą kremów lub — na owłosioną skórę — szamponów zawierających środek przeciwgrzybiczy.

Prostszy, leczniczy szampon może wystarczyć, jeśli skóra nie jest zaczerwieniona i nie swędzi, a jedyny problemem są odpadające łuski. Regularne mycie włosów takim szamponem zapobiega rozprzestrzenianiu się grzybów. Dzięki temu wyprysk ustępuje.

Jeżeli chcemy spróbować domowych metod, to skuteczna może się okazać mieszanka czystego miodu i letniej wody w proporcji 9:1. Należy ją wmasowywać w skórę głowy i nie spłukiwać przez około trzy godziny. Zabieg trzeba powtarzać codziennie przez miesiąc, a następnie raz w miesiącu przez pół roku. Stopniowo dyskomfort ustąpi.

Jak pozbyć się dokuczliwego swędzenia?

Główny objaw dokuczliwego swędzenia jest często bardzo stresujący dla osób dotkniętych chorobą. Szybkie i skuteczne złagodzenie świądu jest ważnym celem leczenia, aby umożliwić pacjentowi spokojny sen i poprawić ogólną jakość jego życia. W niektórych przypadkach objawy można złagodzić poprzez miejscowe ochłodzenie lub odpowiednią pielęgnację skóry produktami bogatymi w lipidy, lub mocznik. Alternatywnie mogą pomóc specjalne substancje przeciw swędzeniu.

Redakcja wkrainienatury.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dbałość o piękno, zdrowie i harmonię życia codziennego jest naszą nadrzędną misją! Jesteśmy miejscem, w którym pasja do pielęgnacji, troska o zdrowie, wiedza o diecie oraz inspiracje z zakresu stylu życia łączą się, tworząc przestrzeń dedykowaną Twojemu dobrostanowi i samorealizacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Przyczyny słabej erekcji u młodych mężczyzn