wkrainienatury.pl

zdrowie, uroda, lifestyle

Lifestyle

Pasze dla koni – jaką wybrać?

Pasze dla koni – jaką wybrać?

Współczesne konie to zwierzęta stepowe. W swoim naturalnym środowisku żywią się głównie roślinnością ze stepów. Taka forma pokarmu zawiera niską ilość cukru, ale ma wysoką zawartość włókna. To sprawia, że układ pokarmowy koni ma duże zapotrzebowanie na energię. Przez co pasze dla koni mogą być ciężkie w wyborze.

Rodzaje pasz dla koni

Wyróżniamy dwa rodzaje pasz dla koni: objętościowe i treściwe. Przy czym te pierwsze dzielą się jeszcze na: soczyste i suche.

Pasze objętościowe soczyste

Do tej kategorii zaliczamy wszystkie zielonki, kiszonki, rośliny okopowe oraz niektóre produkty uboczne przemysłu rolno-spożywczego. Różnią się one zawartością składników odżywczych czy rodzajem obróbki.

Wyhodowanie zdrowego konia bez pastwiska jest trudne, ale nie niemożliwe. W takim przypadku można stosować pasze objętościowe suche, w przypadku kiszonki w ilościach do 30 kilo dziennie. W chłodniejsze pory roku alternatywą stają się marchewki, buraki cukrowe oraz parowane ziemniaki. 

Pasze objętościowe suche

Najwłaściwsze pasze dla koni to siano łąkowe. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby nie podawać siana z łąk mokrych lub częściowo zalewanych. Najlepszy pokarm jest z powierzchni suchych, z których dziennie możemy sprowadzić do 12 kg. 

Do tego typu pokarmu zalicza się też siano z upraw polowych, bogate w białko, które podaje się w połowie porcji siana łąkowego. Słomę owsianą i jęczmienną daje się koniom wykonującym lekką pracę. Natomiast słoma żytnia służy do robienia sieczki.

Pasze treściwe

Ten typ pasz odgrywa ważną rolę, ponieważ zawierają dużą ilości składników odżywczych i białka. Są one niezbędne w życiu koni sportowych i pracujących. Do ich produkcji często używane są zbóż łatwo dostępnych tj.: owies, kukurydza czy jęczmień.

W związku z narastającymi problemami nietolerancji pokarmowej, często stosuje się mieszanki paszowe. To właśnie są pasze treściwe o wartościach odżywczych i składnikach dopasowanych specjalnie do diety twojego konia, w oparciu o jego tryb życia.

Czym są naturalne pasze dla koni?

Tego typu pasze dla koni charakteryzują się tym, że są wykonane z naturalnych składników. Ponadto są one wyspecjalizowane dla twojego zwierzaka. Zawierają dużą ilość witamin, składników odżywczych i minerałów, które pomagają w diecie. Są też dobre dla układu trawienia oraz tolerowane przez organizm konia.

Jak wybrać paszę dla twojego konia?

Przede wszystkim wiek konia ma znaczenie, ponieważ źrebie nie zje tak dużo jak dorosły oraz potrzebuje innych składników odżywczych. Tryb życia prowadzony przez twojego rumaka też ma znaczenie. Nie czekaj! Zaobserwuj co i jak robią twoje konie, a następnie wybierz to co jest dla nich dobre.

Udostępnij