Tutaj jesteś

Jakie właściwości i zastosowanie ma sok z głogu?

19 sierpnia 2022 Zdrowie sok z głogu


Głóg jest rośliną od wielu wieków używaną w medycynie naturalnej. Jakie są główne właściwości i zastosowanie tłoczonego z niego soku?

Naturalne metody lecznicze są obecnie bardzo popularne i wybiera je wiele osób w poszukiwaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Wśród chętnie kupowanych produktów znajdują się różnorodne soki. Czym cechuje się sok z głogu? Warto poznać go bliżej, ponieważ zawarte w nim składniki aktywne pomagają w różnych dolegliwościach.

Głóg – co to jest?

Roślina jak głóg jest powszechnie spotykana na różnych kontynentach, w także w Europie. Najczęściej w medycynie naturalnej wykorzystuje się dwa gatunki głogu, a dokładnie są to:

  • głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna L.)
  • głóg dwuszyjkowy (Crataegus oxyacantha L.)

Głóg występuje przede wszystkim na nizinnych terenach, ale również można zobaczyć go w okolicach niskich gór. Przyciąga uwagę swoimi czerwonymi owocami, które powodują, że stosowany jest on też jako roślina ozdobna.

Jako składnik zielarski stosowane są głównie kwiaty oraz owoce głogu. Przyrządza się z nich różnorodne produkty, między innymi konfitury, napary, wino, nalewki. Także popularny jest sok z głogu powstający przez tłoczenie go z owoców.

Jakie składniki aktywne zawiera głóg?

Głóg jest skarbnicą rozmaitych składników aktywnych, które wpływają na jego prozdrowotne właściwości.

W głogu znajduje się przede wszystkim duża ilość przeciwutleniaczy, między innymi rutyna, kwercetyna oraz inne flawonoidy, a także witaminy i minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne. Na uwagę zasługuje również duża ilość witaminy C.

Jakie właściwości ma sok z głogu?

Sok z głogu jest produktem o bardzo szerokim zastosowaniu, który może być używany w profilaktyce oraz w leczeniu różnych dolegliwości. 

Najczęściej sok z głogu rekomendowany jest dla osób, które mają problemy z pracą układu krążeniowego. Wspiera on prawidłowe działanie naczyń krwionośnych, pomaga w obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi, a także redukuje nadmiar cholesterolu.

Również sok z głogu rekomendowany jest w przypadku osób mających problemy z pracą układu moczowego. Jego składniki pomagają w wypłukiwaniu bakterii z dróg moczowych, zmniejszając ryzyko infekcji i łagodząc je.

Dodatkowo sok z głogu polecany jest na dolegliwości z układem pokarmowym. Wspomaga trawienie, zmniejsza bóle brzucha, biegunki.

Duża ilość flawonoidów oraz witaminy C wspomaga również działanie układu odpornościowego i zmniejsza zapadalność na choroby jak grypa, przeziębienia.

Sok z głogu – jak go stosować?

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje soków tłoczonych z owoców głogu. Najlepiej zdecydować się na sok w 100% naturalnych, bez dodatków jak konserwanty, substancji słodzących. 

Sok ten zalecany jest do stosowania po rozcieńczeniu, na przykład po wymieszaniu go z wodą we wskazanej przez producenta dawce.

Gdzie można kupić sok z głogu?

Aktualnie sok z głogu można zakupić w wielu sklepach. Sprzedają go głównie zielarnie, apteki, a także sklepy prowadzące sprzedaż naturalnych produktów prozdrowotnych. Można też kupić go online.

Redakcja wkrainienatury.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dbałość o piękno, zdrowie i harmonię życia codziennego jest naszą nadrzędną misją! Jesteśmy miejscem, w którym pasja do pielęgnacji, troska o zdrowie, wiedza o diecie oraz inspiracje z zakresu stylu życia łączą się, tworząc przestrzeń dedykowaną Twojemu dobrostanowi i samorealizacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Przyczyny słabej erekcji u młodych mężczyzn